КУРСИ ЕЛЕКТРОМОНТЕР З РЕМОНТУ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ЕЛЕКТРОУСТАТКУВАННЯ

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ПРОВЕДЕННЯ ЧАСТКОВОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ З ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ

«ЕЛЕКТРОМОНТЕР З РЕМОНТУ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ЕЛЕКТРОУСТАТКУВАННЯ»

Загальна кількість навчальних годин  – 75

Теоретичні заняття –  20 години

Практичні заняття –  55 година

 

Заняття №1  ВИМІРЮВАЛЬНІ ПРИЛАДИ ТА ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИЙ ІНСТРУМЕНТ

    Теоретична частина -2 год

Вимірювання струму  та напруги, вимірювання електричних величин, вибір методу вимірювання та вимірювальних приладів, оцінка результатів вимірювання. Мультиметр, струмовимірювальні кліщі: види,  правила користування, визначення межі вимірювання. Інструмент та пристосування для монтажу електропроводок, апаратів  та приладів

  Механізований інструмент. Загальні відомості про будову, принцип дії та технічні дані перфораторів, електросвердлилок з насадками ударно-обертової дії, штроборізи, для механізованого вибирання штроб та борозен. Робочий інструмент, оснащений пластинками з твердих сплавів  (свердла, бури, шлямбури, коронки). Електричні викрутки та шуруповерти.

Будівельно-монтажні  пістолети, їх види будова та принцип дії.   Правила роботи з акумуляторними пістолетами.

  Практична частина – 2год

Вимірювання мультиметром електричних величин (напруги, струму, опору, ємності), перевірка цілісності провідників.

 

Заняття№2  СПОСОБИ З’ЄДНАННЯ ПРОВОДІВ ТА КАБЕЛІВ.

    Теоретична частина -2 год

Види проводів та кабелів для електропроводок, будова проводів та кабелів, види ізоляції. Область використання кабелів згідно ДСТУ таких як   ВВГ, ПВС, ПВ, ШВВП, NYM.

Основні види,  марки та стандартні перерізи проводів і кабелів. Класи гнучкості провідників. Вибір перерізу провідників  згідно ПУЕ. Буквено-цифрове і кольорове позначення проводів.

Способи з’єднання та  окінцювання провідників. Оброблення кінців, приєднання проводів та  кабелів до затискачів апаратів. Види гільз та наконечників. Правила виконання опресування. Механічне з’єднання провідників за допомогою Wago затискачів. З’єднання провідників зварюванням та паянням. Інструменти для окінцювання та оброблення кінців проводів і жил кабелів, правила вибору та користування ними.

      Практична частина – 2год

Знімання ізоляції з провідників. З’єднання провідників методом скручування, паяння, опресування, зварюванням, механічне з’єднання за допомогою Wago затискачів. Опресування проводів наконечниками. Приєднання проводів до затискачів.

 

Заняття №3  ЕЛЕКТРИЧНІ МАШИНИ ЗМІННОГО СТРУМУ.  ТРАНСФОРМАТОРИ

Теоретична частина -4 год

Загальні відомості про електричні машини змінного струму. Типи, конструкції і класифікація електричних машин, їх будова та  режими роботи. Залежність конструктивного виконання електричних машин від умов навколишнього середовища. Правила увімкнення і вимкнення  електродвигунів.

Асинхронні електричні двигуни з фазним та короткозамкнутим ротором.

Загальні відомості про трансформатори.  Будова трансформаторів. Види і призначення трансформаторів.

Трансформатори. Галузь застосування, класифікація. Конструкції трансформаторів та порядок їх розбирання. Системи охолодження трансформаторів. Схеми з’єднання обмоток. Особливості будови сухих трансформаторів.

 

Заняття №4   СКЛАДАННЯ СХЕМ КЕРУВАННЯ АСИНХРОННИМИ  ЕЛЕКТРИЧНИМИ ДВИГУНАМИ

Теоретична частина -2 год

Електричні апарати та прилади для захисту та керування електричними двигунами (теплове реле, магнітні пускачі, автоматичні вимикачі, реле часу, пульти керування, кнопкові пости, світлосигнальна  апаратура, кінцеві вимикачі).

Читання електричних схем. Позначення апаратів та приладів на схемах.

Практична частина – 2год

Монтаж апаратів захисту та керування в електричні щити. Правила підключення та маркування апаратів.

 

Заняття №5 СКЛАДАННЯ СХЕМ КЕРУВАННЯ АСИНХРОННИМИ  ЕЛЕКТРИЧНИМИ ДВИГУНАМИ

Практична частина – 4год

Складання схем керування асинхронними  електричними двигунами (прямий та реверсивний пуск). Пуск трифазних двигунів в 1 фазну мережу за допомогою конденсаторів.

 

Заняття №6 СКЛАДАННЯ СХЕМ КЕРУВАННЯ АСИНХРОННИМИ  ЕЛЕКТРИЧНИМИ ДВИГУНАМИ

Практична частина – 4год

Складання схеми керування кран-балкою за допомогою пульта керування.  Складання  схеми  роботи шафового ліфту із використанням реле часу

 

Заняття №7 ЕЛЕКТРИЧНІ МАШИНИ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ .

Теоретична частина -2 год

Класифікація електричних машин постійного струму. Будова машин постійного струму. Колекторні та безколекторні машини. Способи збудження машин постійного струму. Схеми пуску. Шагові електричні двигуни.

Практична частина – 2год

Складання схем керування машинами постійного струму.

 

Заняття №8 МОНТАЖ ЕЛЕКТРОУСТАНОВЧИХ ВИРОБІВ. ВИМИКАЧІ, РОЗЕТКИ, ПАТРОНИ ЕЛЕКТРИЧНІ. СКЛАДАННЯ СХЕМ КЕРУВАННЯ ОСВІТЛЕННЯМ

     Теоретична частина -2 год

Основні види сучасних електроустановчих виробів, конструкція та  принцип дії. Електроустановчі вироби системи «Розумний будинок» . Схеми підключення. Правила читання електричних схем, позначення виробів на схемах. Особливості та порядок монтажу та підключення виробів. Сучасні тренди  та особливості монтажу світлотехнічних виробів. Види установчих та освітлювальних коробів. Демонтаж  електроустановчих виробів,  пошук несправностей.

Практична частина – 2год  

Монтаж та підключення розеток,  вимикачів,  прохідних та перехресних вимикачів, дзвінків,  Wi-Fi вимикачів, дистанційних вимикачів, електричних патронів до електричної мережі. Демонтаж  електроустановчих виробів,  пошук несправностей.

Складання схем керування освітленням  на тренажерах.  Складання схем керування освітленням за допомогою одно-, дво-, три клавішних вимикачів,  димерів, Wi-Fi вимикачів, керування освітленням з декількох місць за допомогою прохідних вимикачів.

 

Заняття  №9  МОНТАЖ ЕЛЕКТРИЧНИХ АПАРАТІВ ТА ПРИЛАДІВ

     Теоретична частина -2 год

Класифікація сучасних модульних апаратів та приладів для житлових та офісних приміщень. Види, конструкція, принцип дії захисних апаратів та приладів.  Поняття модульності апаратів. Монтаж апаратів на DIN-рейку, види DIN-рейок,  обмежувачі  для DIN-рейок.  Розрахунок і вибір апаратів та приладів для монтажу в квартирі. Комплектування та монтаж сучасного електричного щита.

Практична частина – 2год 

Монтаж DIN-рейок.  Встановлення апаратів на  DIN-рейку, фіксування апаратів обмежувачами на рейці, встановлення з’єднувальних шин. Демонтаж апаратів. Приєднання провідників до апаратів.

Монтаж та підключення автоматичних вимикачів, реле напруги, вимикачі диференційного струму (ПЗВ).  Складання схем на тренажерах.

 

Заняття  №10 МОНТАЖ ЕЛЕКТРИЧНИХ АПАРАТІВ ТА ПРИЛАДІВ  

   Теоретична частина -1 год   

Види електричних щитів, конструкція призначення. Щити обліку електричної енергії, комплектування щитів.  Шини заземлення та занулення. Монтаж щитів.  Види електричних лічильників,  будова, схеми підключення. Класи точності. Трансформатори струму, схеми підключення. Коефіцієнти трансформації.

     Практична частина – 3год  

Монтаж та підключення  електричних лічильників:  однофазні і трифазні,  підключення лічильників через трансформатори струму.  Складання схем на тренажерах.

Монтаж та підключення: імпульсних реле, програмних приладів, Wi-Fi  реле, таймерів, реле часу, датчики руху, фотореле. Складання схем.

Монтаж щитів.  Виконання комплектування електричних  квартирних щитів електричними апаратами (автоматичні вимикачі, лічильник, пристрої захисного відключення, реле напруги), підключення апаратів. Організація та прокладка проводів в щиті. Монтаж світло-сигнальної апаратури в щитах.

 

Заняття  №11  МОНТАЖ СВІТИЛЬНИКІВ. КЕРУВАННЯ ВУЛИЧНИМ ОСВІТЛЕННЯМ

     Теоретична частина -1 год

Основи будови світильників. Типи. Технічні характеристики. Галузь застосування світильників. Основні конструктивні елементи та принципи роботи джерел світла.  Світлодіодні лампи. Люмінісцентні лампи. Дугорозрядні лампи типу ДРЛ. Монтажні вироби та деталі.

Практична частина – 3год

Монтаж світильників. Монтаж точкових світильників та світильників «Армстронг». Перевірка комплектності світильників. Заряджання та встановлення світильників.  Збирання та монтаж люстр.  Підключення світильників до мережі та їх випробовування.

Монтаж та підключення світильників для вуличного освітлення.  Монтаж прожекторів.  Керування вуличним освітленням за допомогою датчиків руху та фотореле. Складання схем.

 

Заняття  №12  МОНТАЖ ЕЛЕКТРОПРОВОДОК

 Теоретична частина -4 год

Сучасні тренди електромонтажу електропроводок в квартирі.

Класифікація електропроводок, область застосування проводів та неброньованих кабелів для електропроводок у залежності  від умов навколишнього середовища. Загальні відомості про відкриті та приховані електропроводки: в коробах, на латках, металевих та пластикових трубах, на ізоляторах, стосах і струнах  їх недоліки та переваги, область застосування.

Вибір трас монтажу проводок.  Підготовка трас. Способи виконання розмічування трас.   Пробивні роботи.

Пробивання та свердлення отворів, гнізд, борозен в цегляних, бетонних та інших поверхнях. Пробивання проходів крізь стіни та міжповерхові перекриття

Кріпильні роботи.

Способи установлення опорних та кріпильних деталей для електропроводок. Установлення закладних частин. Кріплення з допомогою розпірних металевих та пластмасових дюбелів. Кріплення без попередньої заготовки отворів за допомогою дюбелів, які забиваються вручну чи за допомогою піротехнічних засобів.

Кріплення з допомогою будівельно-монтажного пістолета. Загальні відомості про його будову. Кріплення деталей електропроводок та встановлених виробів приклеюванням. Технологія приклеювання.  Вмазування металевих стрічок – вусиків або кріплення стрічок дюбелями. Проходи через стіни та міжповерхові перекриття. Обхід перешкод та перехресть.

Види сталевих та пластмасових труб.  Гофровані труби.  Прокладка та кріплення сталевих та пластмасових труб. З’єднання труб та трубних блоків між собою. Обробка, з’єднання. Кріплення та введення в коробки труб.

Види пластикових коробів,  особливості виконання електромонтажу пластикових коробів, кріплення коробів до будівельних основ, аксесуари для пластикових коробів. Монтаж електроустановчих виробів в пластикові короби.

 

Заняття  №13  МОНТАЖ ЕЛЕКТРОПРОВОДОК

Практична частина – 4год

Розмічування трас електропроводок лазерним рівнем.  Пробивання та свердлення отворів, гнізд та борозен в цегляних, бетонних та інших поверхнях. Кріплення елементів електропроводок  за допомогою будівельно-монтажного пістолета.

Монтаж електропроводок в гофрованих  та гладких пластикових трубах.

Монтаж електропроводок в пластикових коробах та електротехнічних плінтусах.

 

Заняття  №14  МОНТАЖ  ЗОВНІШНІХ ЕЛЕКТРОПРОВОДОК

Теоретична частина -2 год.

Зовнішні електропроводки. Зовнішні електропроводки на опорах. СІП провідники, монтаж СІП та аксесуарів.

Особливості монтажу зовнішніх проводок. Кабелі для зовнішніх проводок.  Самонесучий ізольований провід СІП,  конструкція та види СІП,  арматура СІП, приєднання СІП до затискачів апаратів, з’єднання СІП. Ввід СІП до будинку. Ввід СІП до щита.  Відстань  від СІП до споруд.

Практична частина – 2 год

Монтаж  самонесучих ізольованих провідників та аксесуарів до них

 

Заняття  №15  СКЛАДАННЯ ПРОЕКТУ  ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИХ РОБІТ В КВАРТИРІ.

        Практична  частина -4 год

Правила виконання монтажу згідно ДБН та ПУЄ.  Розподіл навантаження на окремі групи.  Складання плану розташування розеток, вимикачів та світильників. Складання специфікації.   Вибір  провідників та визначення їх  перерізів  для  освітлювальних та розеточних груп,  вибір провідників для нестандартних споживачів котли, електричні плити духовки. Вибір захисних та комутаційних апаратів (автоматичні вимикачі, ПЗВ, реле напруги)  для монтажу в житлових приміщеннях, визначення їх  номінальних параметрів та характеристик. Вибір кращих брендів виробників електротехнічної продукції.  Визначення оптимального способу прокладки трас електропроводок та способів з’єднання провідників.

 

Заняття  №16  МОНТАЖ ЗАЗЕМЛЕННЯ, ЗАНУЛЮЮЧОГО УСТАТКУВАННЯ

Теоретична частина -2 год

Системи заземлення. Заземлення та  занулення устаткування. Призначення робочого й захисного заземлення. Штучне заземлення та заземлюючі провідники.

Монтаж зовнішнього контуру заземлення з застосуванням металевих труб, кутової  сталі.

Способи заглиблення штучного заземлення. Приєднання заземлюючих стрічок до заземлювачів, з’єднання між собою заземлюючих провідників. Вплив характеру ґрунту на опір заземлюючого пристрою. Введення заземлення в будівлі. Розмітка траси внутрішнього заземлення, установка кріплення. Занулювання. Перевірка якості.   Індустріальний метод монтажу заземлюючих пристроїв.

Види зварювального устаткування, що застосовується під час монтажу заземлення та  занулюючого устаткування. Правила користування ним.

Практична частина – 2год

Складання модульного заземлення.  Зварювання контуру заземлення. (елементи контуру)

Заняття  №17  СОНЯЧНІ СТАНЦІЇ . АРХІТЕКТУРА СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ

Теоретична частина -4 год

Сонячні панелі, типи, конструкція та область використання. Технічні ха рактеристики сонячних панелей, способи їх з’єднання. Конектори,  провідники та з’єднувальні короби. Монтажні системи для наземних об’єктів сонячної енергетики. Монтажні системи для об’єктів сонячної енергетики, вмонтованих (встановлених) на дахах або фасадах будинків.

Інвертор. Види, принцип роботи, конструктивні особливості, вимоги до інвертора. Монтаж інверторів, особливості підключення.  Контролер. Види, принцип роботи, конструктивні особливості.

Мережеві, гібридні та автономні системи. Принцип побудови та монтажу систем.  Лічильники електричної енергії. Види, конструктивні особливості  та схеми підключення.  Комутаційні та захисні апарати.  Види, призначення, принцип дії. Електричні щити. Комплектування щитів  постійного та змінного струму.  Акумуляторні батареї, види, конструкція, порівняльні характеристики Обслуговування та ремонт сонячних станцій

 

Заняття  №18   МОНТАЖ СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ ЕЛЕКТРИЧНІ АПАРАТИ ТА ПРИЛАДИ ДЛЯ СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ.

Теоретична частина -2 год

Електричні апарати та прилади змінного та постійного струму для захисту сонячних станцій.

Класифікація апаратів управління та захисту, їх технічні характеристики, галузі застосування.

Електричні апарати напругою до 1000 В. Плавкі запобіжники, автоматичні вимикачі, вимикачі диференційного струму, вимикачі-роз`єднувачі, обмежувачі перенапруг їх конструкції та принципи дії . Вибір апаратів в залежності від типу станції та її характкристик.

Практична частина -2 год

Приєднання проводів до конекторів, з’єднання сонячних фото модулів між собою, приєднання модулів до інверторів, контролерів, акумуляторних батареї. Кріплення сонячних панелей.

Заняття  №19

Підсумкове заняття – 3 години.