Практичний психолог

Практичний психолог 

 Порункова Юлія Олександрівна

socslugba123@gmail.com   

https://t.me/socslzb

Мета: Створення безпечного освітнього середовища та оптимізація змісту і  форм соціально- психологічної просвіти педагогічних працівників і батьків.

Адаптація  здобувачів освіти та педагогічних працівників до нових умов навчання.

Всеукраїнський день психолога

23 квітня – відзначається Всеукраїнський день психолога. І з цієї нагоди практичний психолог ДНЗ “РЦПО інноваційних технологій будівництва та промисловості” Порункова Юлія Олександрівна провела тренінг для фахівців соціально-психологічної служби ЗП(ПТ)О Харківської ообласті на тему: «Група самопідтримки або пошук внутрішних ресурсів».
Обговорено питання щодо:
🔹 базових понять про емоційне самопочуття;
🔹 нових ресурсів – зовнішніх і внутрішніх;
🔹 розуміння своїх потреб та підвищення рівня психічного благополуччя.
Учасники отримали необхідні навички щодо зняття психоемоційного напруження та знайшли шляхи до власного самовдосконалення
Дякуємо Навчального-методичному центру для підвищення професійних компетентностей з питань психологічної допомоги та психосоціальної підтримки Харківського обласного центру соціальних служб за наданий простір для проведення заходу.

Фото челендж ” Я – волонтер”

Продовжується Всеукраїнська акція “16 днів проти насильства”. 05 грудня 2023р. до Міжнародного дня волонтера соціально – психологічна служба ДНЗ “Регіональний центр професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості” організувала фото – челендж “Я – волонтер”. У челенджі взяли участь здобувачі та здобувачки освіти Центру, які з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну проявили свою активну громадянську позицію і доєдналися до волонтерського руху, наближаючи майбутню перемогу. Шановні хлопці та дівчата, прийміть нашу щиру вдячність за вашу безкорисливу працю, чуйність та незламний український дух!

 

 

Онлайн тренінг “Профілактика ВІЛ/СНІД”

1 грудня 2023 року до Міжнародного дня боротьби зі СНІДом  соціальна педагогиня Наіля Дударьок та практична психологиня Юлія Порункова провели для здобувачів освіти ДНЗ “Регіональний центр професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості”   онлайн тренінг  “Профілактика ВІЛ/СНІД, протягом якого підлітки удосконалили знання про причини, стадії, шляхи передачі  хвороби, пограли в онлайн ігри та закріпили знання щодо безпечної поведінки.
Усвідомили, що ВІЛ через дружбу не передається.

 

Онлайн тренінг ” Сім’я – простір без насильства”.

Продовжуємо акцію “16 днів проти насильства”
30 листопада 2023 року соціальна педагогиня Наіля Дударьок та практична психологиня Юлія Порункова провели для здобувачів освіти ДНЗ “Регіональний центр професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості” онлайн тренінг “Сім’я – простір без насильства”.
Під час заходу юнаки та дівчата розібрали ситуації прояву домашнього насильства, визначили причини та наслідки цього явища, пограли в онлайн ігри щодо видів та міфів про домашнє насильство.

 

Захід щодо профілактики ВІЛ/СНІД.

01 листопада 2023 року соціально психологічна служба центру спільно з Центром денного перебування “Компас” провели захід щодо профілактики ВІЛ/СНІД. Нагадали підліткам про шляхи передачі ВІЛ-інфекції та способи захисту від неї.

 День ментального здоров’я

10 жовтня 2023р. практичний психолог Порункова Ю.О. та соціальний педагог Дударьок Н.Ш . до Дня ментального здоров’я провели ряд заходів серед учасників освітнього процесу ДНЗ “Регіональний центр професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості”:
• заняття з елементами тренінгу в групі Езв-32;
• діагностику психічного стану та рівня стресу здобувачів освіти та педагогічних працівників;
• надання онлайн рекомендацій щодо збереження ментального здоров’я

 

ти як?

В межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською старувала комунікаційна кампанія.

Мета кампанії – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я, дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан.

За даними соціологічних досліджень, понад 90% українців мали хоча б один із симптомів тривожного розладу, а 57% перебувають у зоні ризику розвитку ментальних порушень. Українці не мають звички звертатися до фахівця: 31% громадян не вважають свої проблеми достатніми для цього. Зараз це основний бар’єр на шляху звернення по психологічну допомогу.

Так само, як здатність до адаптування, функціонування й навіть певного розвитку під час війни, перспективи повоєнного відновлення України значною мірою залежать від рівня емоційної солідарності громадян та культури піклування про ментальне здоров’я. Психологічні проблеми наростають непомітно, впливають на всі сфери життя та знижують здатність протистояти викликам.

У межах кампанії створено спеціальну сторінку: http://howareu.com (howareu_program), де запропоновані контакти, посилання, поради, продукти, техніки та методики, які допоможуть піклуватися про ментальне здоров’я – своє та людей поруч.

Дізнатися більше інформації про ментальне здоров’я можна також на сторінках у соціальних мережах:

Facebook – https://www.facebook.com/howareu.program 

Instagram – https://www.instagram.com/howareu_program

YouTube – https://www.youtube.com/@howareu_program 

Twitter – https://twitter.com/howareuprogram 

Telegram – https://t.me/howareu_program 

TikTok – https://www.tiktok.com/@howareu_program 

Viber  – https://invite.viber.com/?g2=AQAyHzQp6XJwmVCkkkXeWJVdLF8eAQa8Pzq3NYgcLWJGls3sN3tGibu5P%2BEH0rsb

Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ініційована Оленою Зеленською, має на метідопомогти українцям знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, на рівні усвідомлення й визнання власного психічного стану та хоча б приблизної оцінки ступеня його кризовості. Піклування про ментальне здоров’я має стати звичною відповідальністю кожного. Також необхідно створити систему сервісів і послуг, які зможуть різними засобами та дієвими механізмами підтримати людину, коли вона не справляється самостійно.

Розробку та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я координує МОЗ України. Всесвітня організація охорони здоров’я – експертний партнер, виконавчий партнер – громадська організація «Безбар’єрність». Майданчиком для розробки та ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті Міністрів України. Комунікаційна кампанія реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

*ПІДЛІТКОВИЙ СЕКСТИНГ:

ЯК РОЗПІЗНАТИ ПРОБЛЕМУ ТА ПОГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО ІНТИМНІ ФОТОГРАФІЇ В МЕРЕЖІ.*

Люди зазвичай використовують всесвітню мережу для пошуку інформації, спілкування, навчання та розваг, потрібно пам’ятати про небезпеки, з якими, зокрема, можуть зітнутися діти. Одним з актуальних на сьогодні ризиків є секстинг – пересилання інтимних фотографій у мережі. Це явище може травмувати дитину, призвести до булінгу й ускладнюється тим, що діти часто соромляться обговорювати його з дорослими.

Уповноваженого президента з прав дитини підготував інструкцію, як розпізнати, що ваша дитина стала жертвою секстингу, та як правильно говорити з підлітками про безпеку в мережі.

*ЩО ТАКЕ СЕКСТИНГ?*

Секстинг/сексторшен –обмін власними фото/відео/текстами сексуального змісту. Поняття вперше використали у 2005 році в Новій Зеландії. Сам секстинг, на думку деяких експертів, не є негативним явищем, проте негативними можуть ставати його наслідки, а саме погрози оприлюднення інтимних матеріалів від зловмисників.

Пов’язаним із секстингом _є поняття грумінгу_ – дій для завоювання довіри дитини або дорослого, що опікується нею, для отримання інтимних фото/відео. Зловмисники, що практикують грумінг, та підлітки, які займаються секстингом, зазвичай знайомляться в соціальних мережах або на спеціальних дошках оголошень. Діти сприймають секстинг як нормальну практику виявів своєї сексуальності, вибудовування довіри в парі, флірт, жарт, проте не завжди розуміють усі ризики, з якими можуть зіткнутись.

*ЯК РОЗПІЗНАТИ, ЩО ВАША ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ СЕКСТИНГУ?*

Експерти наголошують, що основні ознаки, які вказують, що ваша дитина стала жертвою секстингу, не дуже відрізняються від ознак звичайного психологічного насильства.

Такі діти зазвичай раптово стають замкненими в собі, втрачають інтерес до навчання та речей, які їм подобалися раніше, не можуть сфокусуватися на завданнях тощо. Також однією з ознак може бути агресія щодо однолітків та батьків.

Інколи діти можуть розповісти батькам та одноліткам, що потрапили в неприємну ситуацію, а тому важливо правильно реагувати на таку інформацію.

*ЯК ГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО СЕКСТИНГ?*

  • Перше, що радять експерти, – не починати звинувачувати дитину в тому, що вона надіслала комусь свої фото, адже підлітки зазвичай не розуміють, що будь-які матеріали, які потрапили в мережу, вже ніколи не можуть вважатись особистими чи таємними.
  • Щоб почати розмову зі своєю дитиною, треба заздалегідь налагодити з нею дружні стосунки. Потрібно пояснити, що люди в мережі не завжди ті, за кого себе видають, а тому навіть налагодження теплих короткочасних стосунків не є запорукою того, що співрозмовник на тому кінці не має злих намірів.
  • Також не буде зайвим обговорити разом з дитиною список сайтів, які можуть становити певні загрози. Це можуть бути сайти знайомств, спеціальні додатки для телефонів з можливістю надсилати “зникаючі фото” тощо.
  • Ви також маєте розповісти дитині, як встановлювати приватність сторінки, визначати, хто може писати особисті повідомлення та коментарі, як видаляти повідомлення та створювати чорні списки користувачів.
  • Попросіть не відповідати на небажані, дивні повідомлення електронної пошти та в мережах і розповідати про те, що викликало у дитини неприємні відчуття.

*ЧОГО НЕ СЛІД РОБИТИ БАТЬКАМ, ЯКЩО ВОНИ ДІЗНАЛИСЯ ПРО ПІДЛІТКОВИЙ СЕКСТИНГ?*

(!)Найголовніше – не звинувачувати дитину та не забороняти користуватись інтернетом. Треба зрозуміти, що такі кроки ізолюють її від однолітків та погано вплинуть на вашу подальшу комунікацію.

Експерти також радять батькам завести сторінки в популярних соціальних мережах та часом слідкувати за списком друзів своїх дітей, проте не слід зловживати цією порадою, адже надмірний контроль також може призвести до негативних наслідків.

*ЧИ МОЖНА В УКРАЇНІ ПОКАРАТИ ЗЛОВМИСНИКІВ, ЯКІ ШАНТАЖУЮТЬ ДИТИНУ?*                   

В Україні, де лише наприкінці минулого року за цькування неповнолітніх ввели відповідальність у вигляді штрафу або громадських робіт, поняття секстингу ще немає в законодавстві. Проте це не означає, що правоохоронці не можуть карати зловмисників, які шантажують вашу дитину публікацією інтимних фото.

З юридичного погляду секстинг містить у собі ознаки відразу декількох серйозних злочинів: зокрема, йдеться про розбещення неповнолітніх, за яке передбачено покарання аж до п’яти років позбавлення волі. До восьми років можуть отримати зловмисники, якщо розпусні дії вчинялися щодо дітей молодше 14 років. Подібні дії також можна розглядатияк виготовлення та розповсюдження дитячої порнографії чи навіть примус неповнолітніх до участі у створенні зображень порнографічного характеру.

За виготовлення порнографії Кримінальний кодекс України встановлює відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до 10 років.

(!) Нагадуємо: якщо ви виявили фізичне або сексуальне насильство над дитиною, то необхідно звернутисядо  психолога, соціального педагога, в поліцію та службу у справах дитини вашого району.

Діти можуть повідомити про свої проблеми, зателефонувавши за номером Національної дитячої гарячої лінії – 116 111. Лінія працює з понеділка по п’ятницю з 12.00 до 16.00.

Перший український мультфільм про безпеку дітей онлайн “Хаппі та її суперсила”